Ropa zdražuje. Kvůli nedostatku plynu i válce

6. ledna 2009 v 15:19 | ... Novinky.cz |  Ostatní
Londýn - Ropa po cenových propadech v minulém roce začala opět zdražovat. Vyšplhala se v úterý lehce nad 50 dolarů za barel, tedy na pětitýdenní maximum. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Důvodem je spor s dodávkami plynu mezi Ukrajinou a Ruskem. Ruský gigant Gazprom dnes navíc snížil dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy na čtvrtinu běžné úrovně.
"Nedostatek zemního plynu ve spojení s mrazy způsobuje růst poptávky, a tím i cen plynu a ropy," uvedl analytik Petr Novák z Atlantik FT.
"Rusko hraje s Ukrajinou nadále tvrdě v rámci vyjednávání kontraktu na zemní plyn," řekl pro agenturu Bloomberg výkonný ředitel firmy Petromatrix Olivier Jakob. "Pokud nebude velmi rychle nalezena cesta k návratu do normálu, dojde k nárůstu poptávky po benzínu, naftě a topných olejích, aby byl nahrazen chybějící zemní plyn."
Cena černého zlata stoupá rovněž kvůli náznakům Kataru a Kuvajtu, že začnou tento měsíc snižovat dodávky oznámené v prosinci Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC). OPEC v půli minulého měsíce rekordně omezil těžbu o 2,2 milionu barelů denně.
Do třetice ceny ropy stoupají i kvůli pokračujícím bojům izraelské armády s islamistickým hnutím Hamás v pásmu Gazy. Írán, druhý největší producent OPEC a podporovatel Hamásu, volá po zastavení dodávek ropy určeným spojencům Izraele.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama