Leden 2009

Mrazy opět udeřily naplno, teploty klesly k minus dvaceti

9. ledna 2009 v 11:40 | ... Novinky.cz |  Ostatní
Páteční ráno patřilo v České republice opět mezi ta nejchladnější. Mrzlo zejména ve městech a nížinách, na horách bylo tepleji kvůli nastupující inverzi. Teploměry v nejvyšších oblastech Šumavy proto ukazovaly místy jen několik stupňů pod nulou, zatímco v Praze naměřili meteorologové minus 14 stupňů Celsia.

Co se týče měst, nejníže klesly teploty v Pardubicích, kde bylo v pátek ráno až minus dvacet stupňů, naopak o něco "tepleji" bylo na Moravě. V Brně teploměry ukázaly minus 12 stupňů.
Z horských oblastí bylo nejchladněji na Šumavě, například na Horské Kvildě teploty klesly až k minus 23 stupňům, v Černé v Pošumaví pak k minus 17,5 stupňům Celsia. Nejvyšší teploty ovšem paradoxně naměřili meteorologové rovněž na Šumavě - na Churáňově byly v pátek ráno minus dva stupně.
Teploty v pátek ráno
Pardubice-20
Holešov-19
Čáslav-18
Cheb-18
Přerov-16
Karlovy Vary-14
Praha-14
České Budějovice-14
Brno-12
"Přichází inverze. Musíme s ní počítat i celý příští týden. To znamená, že v nížinách bude chladněji než na horách," vysvětlila Dagmar Honsová z Meteopressu. Podle ní by kvůli inverzi v pátek odpoledne mohlo být například v nížinách od minus devíti do minus čtyř stupňů, zatímco na Churáňově by se teploty mohly přehoupnout nad nulu.

Lupič snědl přepadenému párky a potom usnul v jeho bytě

9. ledna 2009 v 11:39 | ... Novinky.cz |  Ostatní
Raritním případem loupeže, během které pachatel snědl přepadenému muži polévku, uvařil si párky a potom dokonce usnul v jeho bytě, se zabývají ostravští kriminalisté. Ve středu policejní komisař z kuriózního loupežného přepadení obvinil 37letého muže z Nového Jičína.

Prověřování svědectví, nad kterým zůstává rozum stát, zabralo kriminalistům asi dva týdny. Událost se stala těsně před Vánocemi v jednom z bytů v Ostravě-Zábřehu, v němž žije 41letý invalidní důchodce. U jeho dveří zazvonili dva muži, kteří důchodce znali z restaurace, a dožadovali se proti jeho vůli vstupu.
"Obviněný pachatel měl pak muže několikrát udeřit otevřenou dlaní do obličeje a vymáhat navrácení dlužné částky ve výši 1000 korun. Následně vložil do igelitové tašky DVD přehrávač, fotoaparát i osobní doklady napadeného muže," řekla mluvčí ostravské policie Gabriela Holčáková.
V kuchyni potom vzal nůž a svou oběť s ním ohrožoval. "Po fyzickém útoku se muž zřejmě potřeboval posilnit, a tak snědl poškozenému párky a polévku. Pak si lehl na rozloženou pohovku v obývacím pokoji bytu a poškozenému nařídil, aby ulehl vedle. S nožem v ruce pak usnul," řekla Holčáková s tím, že druhý společník lupiče, jehož totožnost zatím není známá, z bytu odešel.

Muž se pro párky ještě vrátil

"Přepadený muž měl z násilníka takový strach, že nic neoznámil a nechal ho spát," vysvětlila mluvčí. Napadání pokračovalo i poté, co se pachatel o půl páté ráno probudil. Potom z bytu odešel a vrátil se do něj odpoledne, aby ke své kořisti přibral ještě pár DVD nosičů a vzal si s sebou několik párků, které zbyly v ledničce.
"Napadený utrpěl hematom pod levým okem, lékařské ošetření ale nevyhledal," dodala Holčáková. Kromě loupeže je muž stíhán také pro porušování domovní svobody. "Obviněnému hrozí trest odnětí svobody až na deset let," dodala mluvčí.

Vedoucí muž soutěže automobilů Attíja byl z Dakaru vyloučen

9. ledna 2009 v 11:38 | ... Novinky.cz |  Ostatní
Katařan Násir Attíja byl diskvalifikován z Rallye Dakar, neboť ve čtvrteční šesté etapě minul podle vyjádření organizátorů minimálně tři skryté kontrolní body. Dosavadní vedoucí muž klasifikace automobilů dojel sice do cíle na prvním místě, vyhnul se ale nebezpečnému úseku s dunami. Attíja vedl ve zkrácené 6. etapě ze San Rafaelu do Mendozy o více než dvacet minut, poté se ale motor jeho BMW začal přehřívat.


"Nemohli jsme jet dál dunami. Motor měl teplotu 120 stupňů, pak se zastavil a já zvolil raději jinou trasu," přiznal svou chybu Attíja.
Vítězem etapy tak byl vyhlášen Jihoafričan Giniel de Villiers s volkswagenem, jenž má nyní v čele klasifikace náskok sedmi minut a 39 sekund před Španělem Carlosem Sainzem.

Lov ryb udicí na plavanou

7. ledna 2009 v 17:55 | ... |  rekordy
Jindřichohradecký závodník Pavel Prášek, který je držitelem československého rekordu v počtu ulovených ryb, nachytal na závodech v MLR za 3 hodiny 1087 kusů ryb. Světový rekord drží italský závodník, který za stejný čas dokázal nachytat více než 1600 ryb.

Nejrychlejší letadlo

7. ledna 2009 v 17:46 | ... |  rekordy
Nejrychlejší letadlo světa Lockheed SR-71 Blackbird bylo postaveno v roce 1964 a dodnes nebylo překonáno. Vzniklo v utajení pod záštitou CIA a mělo reagovat na stále se zlepšující techniku v SSSR.
A teď k rekordu..Dne 26. července vzlétli kpt. Elton Joerzs a maj. George Morgan na stroji 64-17959. Výsledkem jejich letu byl nový absolutní rekord 3529,56km/h. O den později potom vytvořila jiná posádka rekord na dráze 1000km rychlostí 3367,22km/h. Následující den zase jiný Blackbird vytvořil rekord v dostupu výkonem 25 929m.Zajímavé je, že těchto pokusů o rekordy se neúčastnily jednomístné prototypy.Spekuluje se o tom , že skutečná max. rychlost je přes 4Machy a dostup vysoku přes 30km, ale oficiálně platí tyto lety a to i po 40letech od prvního letu a 15letech po konci služby!

Nejvyšší budovy světa

7. ledna 2009 v 17:45 | ... |  rekordy
Jedná se o nejvyšší budovy světa, to znamená, že zde nejsou zahrnuty vysílače nebo věže. Od roku 2004 se na prvním místě drží Tchaj-wanský mrakodrap ThaiPei 101, měří 509m a mám 101 podlaží. Na druhém místě je Shanghai World Financial Center, měří 492m a byl dostavěn v roce 2008.Na třetím místě jsou Petronas Towers(452m) v Malaisii z roku 1998. Mezi další nejznámější budovy patří Sears Tower(Chicago,1974,442m) nebo Empire State Buiding dokončený v roce 1931(381m).
V roce 2009 bude nejspíše dokončen mrakodrap Burž Dubaj, měl by mít 808m a staví se ve Spojených arabských emirátech.

Největší vodní elektrárna

7. ledna 2009 v 17:44 | ... |  rekordy
Tři soutěsky, tak se jmenuje megalomanské dílo vybudované na řece Jang-c´-tiang ve střední Číně. Dokončena byla v roce 2003 a má roční výkon kolem 18 200 megawattů.Čínská vláda je na sebe velmi pyšná ovšem postavení přehrady má velký vliv na ekosystémy v okolí, kde žije několik vzácných endemitů(např. Delfín říční).Hlavní hráz je 1,5 kilometru dlouhá, 181 metrů vysoká a 126 metrů široká. Druhá největší přehrada byla postavena již v roce 1982 na hranici mezi Brazílií a Paraguayí. Má výkon 14000 MW. Země se o energii dělí napůl. Pro Paraguay to znamená, že tato elektrárna obstarává 91% celkové spotřeby země.

V roce 2008 padl v Dukovanech nový rekord

7. ledna 2009 v 17:42 | ... |  rekordy
Dukovany - Jaderná elektrárna Dukovany vyrobila v roce 2008 celkem 14miliard a 448 milionů kilowatthodin. Směna, která řídila provoz elektrárny v posledních vteřinách roku dostala jako malou náplast za službu přes silvestrovskou noc knížku "Zaplavené vzpomínky" podepsanou jejím autorem Jindřichem Smejkalem a blahopřání ředitele elektrárny Zdeňka Linharta k tomu, že ukončili úspěšně celoroční úsilí všech zaměstnanců pracujících v EDU.

K dosažení nového rekordu přispělo několik skutečností.
Jednak zvýšení efektivnosti turbín na všech čtyřech blocích, takže koncem roku byl výkon elektrárny 4× 470MW oproti projektovým 4× 440MW, dále vysoká spolehlivost provozu přes 99,6% a konečně i zkracování odstávek, celkem bylo ušetřeno 3,4 dne proti plánu.
Svou malou roli sehrála i loňská vteřina navíc. Během ní vyrobila Jaderná elektrárna Dukovany přes 500 kilowatthodin.
V roce 2009 čekají Jadernou elektrárnu Dukovany významné úkoly v udržení vysoké spolehlivosti a v dalším zvyšování výkonnosti především na 3. výrobním bloku. Jeho plánovaná odstávka začne o tomto víkendu.

Česko má zásoby plynu zhruba na 40 dní

7. ledna 2009 v 17:38 | ...novinky.cz |  Ostatní
Česká republika měla ve středu zásoby plynu na zhruba 40 dní. Zhruba po takovou dobu se domácnosti nemusejí obávat o své dodávky. Vyplývá to ze středeční tiskové konference společnosti RWE Transgas, která je dominantním dodavatelem plynu v ČR. více na novinky.cz

Ropa zdražuje. Kvůli nedostatku plynu i válce

6. ledna 2009 v 15:19 | ... Novinky.cz |  Ostatní
Londýn - Ropa po cenových propadech v minulém roce začala opět zdražovat. Vyšplhala se v úterý lehce nad 50 dolarů za barel, tedy na pětitýdenní maximum. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Důvodem je spor s dodávkami plynu mezi Ukrajinou a Ruskem. Ruský gigant Gazprom dnes navíc snížil dodávky plynu přes Ukrajinu do Evropy na čtvrtinu běžné úrovně.
"Nedostatek zemního plynu ve spojení s mrazy způsobuje růst poptávky, a tím i cen plynu a ropy," uvedl analytik Petr Novák z Atlantik FT.
"Rusko hraje s Ukrajinou nadále tvrdě v rámci vyjednávání kontraktu na zemní plyn," řekl pro agenturu Bloomberg výkonný ředitel firmy Petromatrix Olivier Jakob. "Pokud nebude velmi rychle nalezena cesta k návratu do normálu, dojde k nárůstu poptávky po benzínu, naftě a topných olejích, aby byl nahrazen chybějící zemní plyn."
Cena černého zlata stoupá rovněž kvůli náznakům Kataru a Kuvajtu, že začnou tento měsíc snižovat dodávky oznámené v prosinci Organizací zemí vyvážejících ropu (OPEC). OPEC v půli minulého měsíce rekordně omezil těžbu o 2,2 milionu barelů denně.
Do třetice ceny ropy stoupají i kvůli pokračujícím bojům izraelské armády s islamistickým hnutím Hamás v pásmu Gazy. Írán, druhý největší producent OPEC a podporovatel Hamásu, volá po zastavení dodávek ropy určeným spojencům Izraele.

Jak tvrdou zimu máme před sebou? Meteoroložka odpovídá

6. ledna 2009 v 15:17 | centrum.cz |  Ostatní
V Česku udeřily silné mrazy a teploty spadly hluboko pod nulu.
Podle odborníků jde však o standardní počasí pro tuto část roku - leden je totiž dlouhodobě nejchladnějším měsícem.
Průměrné lednové teploty nad bodem mrazu, které si Češi užívali v posledních dvou letech, tak byly spíše výjimkou potvrzující pravidlo.
Bude zbytek zimy tvrdší, nebo jsou uplynulé dny jen několika málo mrazivými a zanedlouho se oteplí? Bude počasí přát zimním radovánkám?

Slovensko nemá ruský plyn. Vyhlásilo stav nouze

6. ledna 2009 v 15:10 | centrum.cz |  Ostatní
Bratislava - Slovensko nemá po největším výpadku dodávek plynu z Ruska dostatek této suroviny a vyhlásilo stav nouze.
To znamená, že je vláda připravená regulovat dodávky plynu firmám a dalších velkým odběratelům, obyvatel se opatření nijak nedotkne. Slovensko je na ruském plynu závislé ze sta procent.

Vyhlášení stavu nouze oznámil po zasedání krizového štábu ministr hospodářství Ľubomír Jahnátek. Slovenský plynárenský průmysl (SPP) vyhlásí ve 14 hodin stav nouze zatím bez toho, že by dodávky plynu omezoval. Jahnátek ale uvedl, že velkoodběratelům plynu regulace dodávek hrozí.
"V žádném případě se to nedotkne domácností, nemocnic a škol," řekl podle agentury Sita ministr. Podle něj Slovensko při mrazivém počasí spotřebuje 30 milionů kubíků plynu, ze zásob je ale schopné čerpat 22 milionů kubíků, ne však neomezeně.

Příprava automobilu na mrazy se vyplatí

6. ledna 2009 v 15:08 | ... Novinky.cz |  Ostatní
Zima klade zvýšené nároky nejenom na samotného řidiče, ale také na jeho automobil. Pro bezproblémovou jízdu i v době, kdy teploměr ukazuje minus dvacet stupňů, je třeba auto náležitě připravit.

Především, automobil je třeba důkladně připravit už před zimou - nechat v servisu zkontrolovat brzdy, správnou účinnost světlometů a případně doplnit provozní kapaliny.
Důležité je také nechat zkontrolovat baterii a chladící kapalinu - zamrzlá směs by při extrémních teplotách mohla roztrhnout chladič. Vyplatí se také vyměnit staré a málo funkční stěrače. Kapalina v ostřikovačích musí být nemrznoucí. Včasné přezutí z letních pneumatik na zimní by mělo být samozřejmostí.

Na jižní Moravě objevili nový druh jedovatého pavouka

6. ledna 2009 v 15:07 | novinky.cz |  Ostatní
Milan Řezáč z Výzkumného ústavu rostlinné výroby v Praze dosáhl velkého úspěchu, když na jižní Moravě objevil nový druh jedovatého pavouka. Živočich je jedním z největších a zároveň nejjedovatějších pavouků ve střední Evropě. Jeho kousnutí může způsobit několikahodinovou horečku provázenou bolením hlavy, řekl v pondělí Řezáč. Pavouk dostal jméno eresus moravicus, tedy stepník moravský.

Pavouk byl již zařazen do Světového katalogu pavouků. Přestože stepník moravský dorůstá do délky dvou centimetrů, dlouho unikal pozornosti vědců, protože žije v podzemních norách. Stepníka objevil například na Pálavě u Mikulova, v oblasti Bzeneckých písků nebo na kopci Květnice u Tišnova, který je nejsevernějším místem výskytu tohoto druhu.