Češi dají za dárky desetitisíce. Kolik dá Gott, Kynychová...

27. listopadu 2008 v 23:47 | ...tn.nova.cz |  Ostatní
Každá domácnost nechá pod stromkem desetitisíce. Jak moc se liší Vánoce celebrit od těch běžných?
Cukroví, stromeček, bramborový salát. A dárky. Vánoční svátky se blíží. A s nimi i každoroční nákupní horečka.

Nic na tom nemění ani fakt, že světem zmítá ekonomická krize, firmy propouštějí a vlády pumpují do ekonomiky miliardy.

"Průzkumy veřejného mínění nám říkají, že průměrná česká domácnost za dárky utratí dvacet tisíc korun. Toto číslo je sice často nadsazené, ale i tak odhaduji, že Češi utratí za Vánoce víc peněz než loni. I když to nebude takový skok, jaký bychom zaznamenali bez finanční krize," zamýšlí se ekonomka Markéta Šichtařová.

Ta odhaduje, že bude útrata vyšší o dvě procenta. V západní Evropě oproti tomu budou letos Vánoce chudší. "Česká ekonomika roste rychle a i když kvůli krizi zpomalila, tak pořád ještě roste," uvažuje Šichtařová.

Tomáš Drtina ze společnosti Incoma Research, která sleduje vývoj trhu už dlouhou dobu, má naopak pocit, že krizi pocítili i Češi a budou kvůli tomu méně utrácet.

"Ale i tak obchodníkům na konci roku narostou tržby. Nejvíce u luxusního zboží jako jsou drahé parfémy nebo šperky. Před Vánocemi zkrátka lidé nakupují věci, kolem kterých chodí během roku bez povšimnutí," říká analytik Drtina.

České celebrity chtějí letos utratit méně

Zeptali jsme se některých českých hvězd, zda jsou na Vánoce už přichystány a kolik za dárky utratí. Velké výdaje čekají rodinu režiséra Jana Hřebejka. O Vánocích se se jim má narodit dcerka, a tak si nadělují úpravy v bytě. Chystají se na přestavbu koupelny.

Šetřit se bude letos v rodině Ivana Hlase. Zpěvák už nechce utrácet tisíce za zbytečnosti, které stejně nepotěší. Poslechněte si také, jak se na Štědrý den chystá cvičitelka Hanka Kynychová, herec Lubomír Lipský a zlatý slavík Karel Gott.

Obchodní řetězce se o výdělky nebojí

O tom, že o Vánocích se prodává dobře i to, o co normálně lidé nejeví příliš zájem, jsou přesvědčeni i zástupci velkých obchodních řetězců.

"Kosmetické balíčky jsou v předvánočním shonu na špici zájmu," přitakává mluvčí Hypernovy a Albertu Libor Kytýr.

Eva Karasová z řetězce Tesco přidává další oblíbené věci, které Češi dávají pod vánoční stromek. "Mezi top ten dárky patří elektronika, vybavení do domácnosti, CD, knihy, vybavení na zimní sporty, zimní oblečení, hračky, kosmetika, delikatesy a alkohol," vypočítává.

Nákup vánočních dárků probíhá ve vlnách

A kdy si Češi obstarávají vánoční sortiment? Záleží na tom, co zrovna kupují.

"Češi začínají nakupovat dárky už v průběhu října. Jsou to takové ty dražší dárky jako elektronika a vybavení do domácnosti. Letos letí LCD televize, z věcí do domácnosti pekárny na chleba a mikrovlnky slučující několik funkcí v jednom," shrnuje Karasová.

Kapra nebo suroviny na bramborový salát naopak Češi nakupují až těsně před štědrovečerní večeří, aby bylo všechno co nejčerstvější.

"V prosinci stoupá zájem o potraviny a nápoje, které běžně v průběhu roku nekupujeme - dražší alkohol, exotické ovoce, kvalitní čokoláda a výrobky z ní s vysokým obsahem kakaa," přibližuje nákupní zvyky Čechů Karasová.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Anketa

Dáte přednost Mekáči nebo Burger king..

MCDonalds je na prvním místě
Burger King je nejlepší.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama